Рафаел Надал стъпи на върха на US Open след зрелищен финал срещу Даниил Медведев. Испанецът се наложи със 7:5, 6:3, 5:7, 4:6, 6:4 в драматичен двубой, продължил близо пет часа, в който руснакът се бори до последно. С успеха си в Ню Йорк Надал вече има 19 титли от Големия шлем и се доближи на една от рекорда на Роджър Федерер. Това е четвъртият път, в който той стъпва на върха на US Open и по този начин се изравни с Джон Макенроу и остава на една титла от рекордьорите Джими Конърс, Федерер и Пийт Сампрас. Надал продължи забележителното си представяне с десета поредна победа и общо 26-а в последните 27 мача. Силната серия го отведе до титлите на „Ролан Гарос“, US Open и мастърса в „Монреал“, както и до полуфиналите на „Уимбълдън“. Испанецът обясни, че финалът срещу Медведев е бил много тежък физически и психически. Според него съперникът му е допринесъл за зрелищния мач. Още в началото на мача Медведев проби за 2:1, но испанецът веднага изравни. В края на първия сет Надал направи решителна крачка с нов пробив за 7:5. Във втория руснакът изпусна една възможност да тръгне с успех при сервис на съперника. Надал съумя да пробие в шестия гейм и това го отведе към успеха в сета, с който взе голяма преднина. Усещането, че испанецът върви към трисетова победа се засили с пробива му за 3:2 в третия сет. Медведев обаче отвърна мигновено и изравни. В заключителната част на сета той прояви воля и след пробив стигна до 7:5. В четвъртата част отново с късен пробив руснакът изравни резултата в мача. Надал трябваше да се защитава в началото на решителния сет, когато във втория гейм изоставаше с 15:40 при свой сервис, но се справи. След това той направи два пробива за 5:2, но съперникът му продължи да се бори. Медведев върна единия пробив, а след това на свой сервис спаси два мачбола. Нещо повече – в десетия гейм той имаше възможност и за изравняване, но Надал се защити и след това спечели турнира.